Intel 6 ay ortayla yeni nesile geçiyor: Alder Lake Eylül’de gelebilir

Yarıiletken üreticis Intel şu günlerde CEO değişikliğiyle gündemdeki yerini koruyor. Öteki taraftan AMD’nin tahlillerinin karşısına çıkacak yeni işlemcilere dair ayrıntılar gün yüzüne çıkmaya devam ediyor.

1 yılda 2 kuşak işlemci

Bir Twitter kullanıcısına nazaran Intel Alder Lake işlemcilerini önümüzdeki Eylül ayında duyurabilir. Şimdi Z590 yongasetli anakartların yeni ön siparişe açıldığı Intel cephesinde Rocket Lake işlemcilerinin mart ayında satışa sunulması bekleniyor.

Haliyle yaklaşık 6 aylık ortayla yeni platforma geçiş bir epey argümanlı duruyor. Kestirimlere nazaran Intel AMD’nin Zen 4 mimarili işlemcilerinden evvel yeni mimariye geçiş yapmak istiyor olabilir.DDR5 ve PCIe 5.0 üzere değerli yeni standartlarla gelecek hibrit Alder Lake tahlilleri Golden Cove çekirdeklerini de taşıyacak.

LGA 775’ten bu yana korunan işlemci boyutları da Alder Lake işlemcilerinin kullanılacağı LGA 1200 soketiyle birlikte değişiyor. Dikdörtgen halindeki yeni soket eldeki soğutma tahlillerinin ileriye dönük uyumluluğuyla ilgili değerli bir soru işaretini de beraberinde getirecek.

OzelbayanLar farkı ile site sunulmustur.

Yorum Gönderin