My Time At Portia Benzeri 10 Çiftçilik Oyunu

My Time at Portia, çiftçilik simülatörü türünde sevdiğimiz tüm yönleri bünyesinde barındırıyor. Kendi silahlarınızı yapmak, kendi meyve ve sebzelerinizi yetiştirmek, arkadaşlar edinmek, heyecan verici görevlere çıkmak ve sonsuz aşkı bulmak, hayranların aradığı ve takdir ettiği bu türün en güzel yönlerinden sadece birkaçı. Küçük bir kasaba hayatı yaşamak ve karmaşadan uzaklaşmakla ilgili bir oyun, oyuncuyu sakinleştirir ve dünyası tatmin edicidir.

Şimdi gelin My Time At Portia benzeri oyunlara şöyle bir bakalım:

 

  1. Stardew Valley

Stardew Valley’nin ünlü çiftlik macerasına atlayın!

Stardew Valley, karakterinizle hikayenin geçtiği ana alan olan Pelikan Kasabası’na giden bir otobüs yolculuğu ile başlar. Merhum büyükbabanızın çiftliğini miras alıp bir balta, çapa ve kazma ile bu çiftliği eski ihtişamına kavuşturmanız bekleniyor.

Ana hikaye iki seçenek etrafında dönüyor: Şehirdeki rekreasyon merkezini onarmak ya da “Joja” adlı kötü bir şirketin Pelikan Kasabasını tekeline almasına yardım etmek. Joja, Pelikan Kasabası’nı ele geçirmek ve tarım kültürünü sanayileştirmek için çabalayan bir şirket. Kasabanın geleceği sizin ellerinizde!

Bu arada, Stardew Valley’nin sunduğu her şeyi keşfetmekte özgürsünüz. Yeni arkadaşlar edinin, gizli hazineleri ve özel cevherleri bulmak için zindanlara gidin, balık tutmaya gidin ve yeni çiftliğinizi nasıl zenginleştireceğinizi öğrenin!


Pelikan Kasabası halkına yakınlaşmak için yıllık festivallere katılın. Ayrıca festival standlarından nadir eşyalar satın alabilir veya oyun oynayarak kazanabilirsiniz.Zanaat, çiftlik, maden ve balık! Stardew Valley’in mekaniğini öğrenmesi kolay ve moderndir. Saatlerce oynayacağınızdan şüphemiz yok.

 

9. The Harvest Moon Series

Oyuncuların kalbini çalan ve çiftlik oyunlarının olması gerektiğine dair standardı belirleyen bir çiftçilik klasiği!

Japonya’da Sezonların Hikayesi olarak da bilinen Harvest Moon, bu listede oynamayı seçebileceğiniz birçok oyun arasında, bir çiftçilik simülatörünün gerçekte ne olması gerektiğinin cazibesini temsil ediyor. Harvest Moon, kahramanımızın büyükbabası tarafından sağlanan yeni miras kalan çiftliğine gelmesiyle başlar. Çiftliği eski güzelliğine döndürmek ve mahsullerin ve hayvanların sağlığını korumakla görevlisiniz.

Sizi refaha kavuşturmak isteyen iyi kalpli vatandaşların yaşadığı güzel kasabayı keşfetmekte özgürsünüz. Sığır ve tavukları yetiştirin ve onların süt ve yumurta gibi kaynaklarından yararlanın, atınız ve köpeğinizle bağ kurun ve faydalarından yararlanın ve şehirdeki en başarılı çiftlik olmak için bol miktarda ürün yetiştirin.


Harvest Moon, bugün bildiğimiz tüm tarım simülatörlerinin büyükbabasıdır. Tüm çiftçilik oyunlarının temelinin nasıl görünmesi ve nasıl performans göstermesi gerektiğinin tohumunu ekmiştir.Harvest Moon, birçok kişinin aşık olduğu orijinal hikayenin 27 farklı versiyonuna sahip. Her oyunun kendine özgü karakterleri ve hikayeleri vardır. Yeterince ilginç değil mi?

 

  1. Graveyard Keeper

Kendinizi belirsiz bir dünyada kaybolmuş, cesetleri parçalayan ve evinizin yolunu bulmak için yetenekli bir mezarlık bekçisi olarak bulacaksınız!

Mezarlık Bekçisi, The Keeper olarak bilinen ana karakterimizin karısına, yani eve dönmesiyle başlar, ancak bu karanlık ve yağmurlu gecede beklenmedik bir şekilde ona bir araba çarpar. Loş, sisli bir yerde uyanır ve ona aşkına eve dönmesi için oradaki en iyi mezarlık bekçisi olması gerektiğini söyleyen gizemli kukuletalı bir figür tarafından karşılanır.

Yine karakterimiz gizemli bir evde yatağında uyanır. Jerry adında konuşan bir kafatası eşliğinde, güvenlerini kazanmak ve neden burada olduğunuzu ve eve nasıl döneceğinizi anlamanıza yardımcı olmak için kasaba halkı tarafından size verilen görevleri tamamlamalısınız.

Yetenekli bir mezarlık bekçisi olun ve cesetleri akla gelmeyecek şekillerde kullanın. Kâr için insan eti satın, çok sayıda mahsul ile çiftçilik yapın, şeytani ritüelleri tamamlayın. Tuhaf olan her şeyi The Keeper’da yapabilirsiniz.


İşe yaramaz cesetleri nehre atın. Kimse sizi durduramaz.Şeytani ritüeller yapabileceğiniz karanlık bir zindan kurmak için ölülerin vücut parçalarını ve toplayabildiğiniz her şeyi kullanın. Şakamız yok, bütün bunlar bu oyunda yapılabiliyor.

 

  1. YONDER: The Cloud Catcher Chronicles

Murk’u defedin ve Gemea’yı kurtarmak için eski gardiyanları serbest bırakın!

Yonder: The Cloud Catcher Chronicles, kahramanımızın mürettebatıyla birlikte büyülü bir krallığa ev sahipliği yaptığı iddia edilen Gemea adasını bulmak için fırtınalı denizlerde yelken açmasıyla başlıyor. Maalesef zamanlanmış bir yıldırım düşmesinden sonra, tekneniz bir yeraltı mağarasına alabora oluyor. Bir zamanlar Gemea’yı koruyan tanrı benzeri bir varlık olan Aerie ile ruhsal olarak iletişime geçiyorsunuz.

Kaderinizin sizi götürmesi gereken her yerde size rehberlik eden göksel pusulanızla tanışıyorsunuz. Ailesini diğer güçlü koruyuculardan bulup uyandırmanız gerektiğini söylüyor. Daha sonra, Gemea’yı Murk olarak bilinen büyüyen bir karanlıktan kurtarmak için maceranıza atılıyorsunuz. Çiftçilik yapın, üretin, keşfedin, köylülerle arkadaş olun ve gücünüzü artırmanıza yardımcı olacak ruhları bulun. Sprite’lar, Murk’u temizleme, koruyucuları bulma ve adayı kurtarma görevinizde size yardımcı olur.


Yonder: The Cloud Catcher Chronicles, dinamik ve duygusal aydınlatmayla nefes kesici bir manzaraya sahiptir.Haritanın her yerinden sevimli hayvanlarla arkadaş olun. Tüylü bir arkadaşınızın sizi takip etmesi her zaman rahatlatıcıdır!

 

  1. The Legend of Zelda: Breath of the Wild

Hyrule ile başka hiçbir şeye benzemeyen fantastik bir fantastik macerada Link’e bir kez daha katılın!

The Legend of Zelda: Breath of the Wild, sevgili Link’imizin bir mağaradan Hyrule’a çıkmasıyla başlıyor, ancak çoğu kişinin hatırlayacağı gibi değil. Link’in uyanışı, bir kıyamet olayının ardından geliyor. Link, önceki oyunlarda olduğu gibi, dışarı çıkıp Hyrule’u kurtarmalı ve Prenses Zelda’nın gerçekte kim olduğuna dair hafızasını geri kazanmalı. Bu zengin, derin hikayeyi araştırırken, Hyrule’un nasıl ve neden paramparça kaldığının ardındaki gerçeği yavaş yavaş ortaya çıkaracaksınız.

Bu oyun herhangi bir çiftçilik unsuru içermemesine rağmen, savaş, inşaat ve keşif özellikleriyle ön plana çıkıyor. Bu listede benzersiz olan oyundaki ana unsurlardan biri, sık sık size sunulan bulmaca zorluklarıdır. Bu bulmacalar saatlerce düşünmenizi sağlayacaktır.

Savaş sistemi fazla karışık değildir, çabuk öğrenilir. Çevre ve düşmanların tümü, oyununuzun kendini tekrar etmesini önlemek için bolca çeşitliliğe sahiptir. Aslında, Hyrule’de geçirdiğiniz zamanın çoğunda, hepsinin kendi temel cazibesi ve bulunacak sırları olan geniş, çeşitli manzaralara hayranlıkla bakmakla meşgul olacaksınız.


Basit olmasına rağmen, The Legend of Zelda: Breath of the Wild, dünyasında durmak ve nefes almak isteyeceğiniz çarpıcı görseller oluşturan, hücre gölgelendirme ve dinamik aydınlatmanın karışımına sahiptir.Oyunda kıyafetlerinizi çıkarmamaya dikkat edin! NPC’lerin bu oyunda her zaman söyleyecek ilginç bir şeyleri vardır ve oldukça etkileyici bir yapay zekaya sahiptirler.

 

  1. Rune Factory Series

Harvest Moon’u seviyor ama daha fazla canavar mı istiyorsunuz? Rune Factory beklentilerinizi karşılayacak!

Rune Factory, Harvest Moon’a benzer bir stile sahip bir oyundur. Genellikle “A Fantasy Harvest Moon” olarak da bilinir. Rune Factory serisindeki oyunlar, karakterinizin yeni bir kasabaya geldiği ve ilerlemek için köylülerle arkadaş olmanız ve çiftlik oluşturmanız gereken Harvest Moon serisindeki oyunlarla aynı şekilde başlar.

Bu oyundaki temel farklılıklar arasında yetiştirebileceğiniz hayvan türleri ve zindan unsurları bulunur. İnekleri, tavukları ve diğer hayvanları yetiştirmek yerine canavarlar yetiştirirsiniz. Zindan özelliği, saatlerce ekstra oyun süresi ve keşif ekler. Gördüğünüz her köylüyle arkadaş olabilir ve hatta evlenebilirsiniz. Saatlerce süren hikaye ve diyaloglarla bu oyunun tadını çıkarın ve en iyi fantezi hayatınızı yaşayın.


Rune Factory serisinin Nintendo DS versiyonları bile göze hitap eden güzel grafikler ve karmaşık kasabalar içeriyor.Rune Factory büyüleyici bir anime esintili sanat tarzına sahiptir. Hücre gölgeli karakterler, boyalı arka planlarla güzel bir kontrast oluşturur.

 

  1. Orange Season

Stardew Valley’i sevdiyseniz, Orange Season’ın sunacağı birçok şeyi ve kendine özgü özellikleri keşfedeceksiniz.

Orange Season, muhteşem selefi Stardew Valley’den büyük ölçüde esinlenmiştir. Bu oyunu onun gibi birçok çiftçilik oyunundan ayıran şey, karakterinizin çiftliklerini alma şeklidir. Bir kez olsun, miras kalan bir arazi parçası için büyükbabanızın veya babanızın sırtına binmiyorsunuz. Bunun yerine, karakteriniz kendi çiftliğini satın alıyor.

Hikaye, ana karakterin çocukluk hayalini, yani başarılı bir çiftçi olma hayalini gerçekleştirmenin ilk adımı olarak kendi arazisini satın almasıyla başlar. Yerel tren istasyonunda Orange Town belediye başkanıyla tanışır ve yeni evine götürülür. Kasaba şerifi de merhaba demek ve öğreticiyi başlatmak için gelir.

Orange Season, listemizdeki önceki oyunlarla aynı ideallerin çoğuna sahiptir: çiftlik hayvanları yetiştirme, çiftçilik, arkadaşlık ve dünya keşfi. Orange Season’ın benzersiz bir yönü, çiftliğinizde yaşamak için vahşi hayvanları bulup evcilleştirebilmenizdir.


Pikselli stiliyle Orange Season oldukça ayrıntılıdır ve ilginç bir renk paletine sahiptir. Aynı zamanda çok sayıda küçük, göz alıcı ayrıntı içerir.Bitkilerinizi yerleştirmek için çok sayıda arsa var! Çiftliğin tasarımı, ekranı kalabalık veya aşırı doygun görünmeden tohum ekmeniz için yeterli alan sağlar.

 

  1. Minecraft

Uzun süreli klasiğe atlayın ve harika evler inşa edin, geceleri canavarlarla savaşın ve dünyayı tasarımınıza göre şekillendirin!

Minecraft, uzun süredir birçok oyuncunun kalbinde yer tutan tanınmış bir klasiktir. Minecraft’ta kendi maceranız dışında hikaye yoktur. Piyasadaki en mükemmel zanaat ve rol yapma oyunlarından biridir.

Yolculuğunuza boş bir envanter ve sadece üstünüzdeki kıyafetlerle başlıyorsunuz. Hayatta kalmanın tek yolu hareket etmek ve madencilik yapmaktır! Gerçek hayatta bulabileceğiniz her türlü iklim ve manzara ile rastgele oluşturulmuş bir dünyada avlanabilir, çiftçilik yapabilir, inşa edebilir, savaşabilir ve keşfedebilirsiniz.


Çevrenizi hayal edebileceğiniz herhangi bir şekilde değiştirin! Evinizi gökyüzünde, bir uçurumun yüzüne, yeraltına, her yere inşa edebilirsiniz!Minecraft oyuncuları zamanla, sabırla ve beceriyle etkileyici yapılar inşa edebilirler. Mesela kendini kral olarak gören birinin kendi kalesini yapması gibi.

 

  1. Staxel

Minecraft’ı seviyorsanız, ancak daha çok rol yapma ve kasabaya odaklanan bir oyun istiyorsanız, Staxel tam size göre!

Staxel, Minecraft’tan büyük ölçüde esinlenmiştir, ancak kendine özgü özelliklerinin birçoğuna sahiptir ve keşif, savaş ve malzeme aramaktan çok çiftçiliğe odaklanır. 3B piksel karakterinizi özelleştirerek başlayın. Karakterinizi yarattıktan sonra yarı fantezi bir dünya ile tanışıyor ve şehir içinde eski terk edilmiş bir çiftlik satın aldığınızı keşfediyorsunuz. Size nerede yaşadığınıza ve ne tür insanlarla arkadaş olacağınıza dair bir fikir veren bir kasaba turu alıyorsunuz.

Kasaba halkına kendinizi tanıttıktan sonra, kendi başınıza dünyayı keşfetmekte özgürsünüz.

Yerel süpermarkette alışverişe çıkın, tavernada bir içki alın, hayvan yetiştirin ve boş zamanınızda balık tutmaya gidin. Staxel ayrıca NPC’lerle olan ilişkilere daha fazla odaklanıyor. Kasaba halkıyla ilişkiniz ne kadar güçlüyse, para ve kaynaklar gibi o kadar çok fayda elde edersiniz.


Güneş, kar ve yağmur gibi farklı hava koşullarını deneyimleyin! Dünyayı şekillendirmeye gidiyorsanız şemsiyenizi getirseniz iyi olur.Köy çok şirin ve rahat. NPC’ler için evler inşa edin ve köyün istediğiniz şekilde görünmesini sağlayın.

 

  1. Terraria

Büyük bossları keşfedin, zombilerle savaşın ve sürekli kazın!

Terraria, listemizdeki 2D piksel formatında geliştirilen tek oyundur. Yalnızca temel aletlerinizle başlıyor ve madencilik yapmakta ve körü körüne canavar savaşlarına koşmak için özgürsünüz. Terraria’nın gündüz ve gece döngüsünü içeren heyecan verici bir özelliği var, burada gündüzleri sığınağınızı kazanıp inşa ediyorsunuz ve geceleri Minecraft ve 7 Days to Die’a benzer zombi ve canavar yığınlarıyla bombardıman ediliyorsunuz.

Terraria’nın en ilginç yönlerinden biri yüzeyde göründüğü kadarının olmamasıdır. Yeraltına girmeyi seçtikten sonra, kendinizi sırları, canavarları, cevherleri ve yeni silahları saklayan karmaşık bir mağara sisteminde bulacaksınız.

Bu oyundaki bir başka ilginç özellik de, ne kadar çok yapı inşa ederseniz, yerleşiminize o kadar çok NPC çekiyorsunuz. Bu karakterler size özel eşyalar sağlayabilir.

Savaş, 2D formatına göre akıcıdır. Çok sayıda pikselli düşmanı kesmekten ve boss dövüşlerinden hoşlanıyorsanız, bu oyun tam size göre.


Üssünüzü nasıl ve nerede inşa edeceğinizin olanakları sonsuzdur.Karanlıkta korkunç bosslara karşı savaşın!

Yorum Gönderin